Alergia na ryby – cz.1

fish photo

Ryby i ich przetwory należą do grupy produktów spożywczych o bardzo wysokiej wartości odżywczej. Skład chemiczny ryb zmienia się w zależności od gatunku, miejsca żerowania (ryby słodkowodne, morskie), wieku oraz wielu innych czynników. Ryby są bogatym źródłem pełnowartościowego białka o wysokiej strawności. Alergie na ryby występują u dzieci i osób dorosłych i są zawsze IgE-zależne.

Frakcje białkowe rożnych gatunków ryb różnią się między sobą w niewielkim stopniu. Prawie wszystkie ryby zawierają parwalbuminę Gad cl (o masie cząsteczkowej 12,3 kDa), znaną jako antygen M. Dlatego też około 50% pacjentów uczulonych na ryby reaguje na wszystkie ich gatunki. Zaleca się, aby osoby uczulone na jeden gatunek ryb unikały wszystkich pozostałych. Zasada ta dotyczy także osób uczulonych na skorupiaki. W rybach są obecne także inne białka o właściwościach uczulających, ale nie zostały one jeszcze tak dobrze poznane jak parwalbumina.

Białka ryb są tak silnymi alergenami, że stosowanie ich w diagnostycznych próbach prowokacji może stwarzać ryzyko wystąpienia ostrych objawów alergii łącznie z zagrażającym życiu wstrząsem anafilaktycznym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *