Alergia na ryby – cz.2

fish photoPacjenci uczuleni na ryby muszą uważać także podczas spożywania posiłków nie zawierających w swoim składzie ryb. Alergeny ryb są tak silne, iż nawet ich śladowe ilości, dostające się do potraw w postaci zanieczyszczeń (np. podczas przygotowywania potraw w naczyniu, w którym wcześniej przyrządzano ryby), mogą u osoby wrażliwej wywołać reakcję uczuleniową.

Gotowanie oraz konserwowanie redukuje właściwości alergenne ryb, ale nie eliminuje ich całkowicie. Wydaje się nawet, że obróbka termiczna wpływa na powstawanie nowych alergenów nieobecnych w surowych rybach. Zdarza się bowiem, że niektórzy pacjenci uczuleni na ryby gotowane nie reagują na dania z ryb surowych. Osoby szczególnie wrażliwe na białka ryb mogą uczulać się także podczas wdychania oparów powstających podczas smażenia ryb.

Mięso ryb charakteryzuje się niską trwałością z uwagi na wysoką zawartość wody oraz dużą aktywność enzymów tkankowych i bakteryjnych. Dlatego też ryby należą do produktów, które bardzo często są poddawane różnym metodom utrwalania, takim jak solenie, wędzenie, mrożenie, konserwowanie. Wszystkie ryby, bez względu na formę, w jakiej są spożywane, zawierają alergeny mogące wywoływać objawy alergiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *