Astma i nieżyt nosa – cz.1

U wielu chorych obserwuje się współistnienie astmy i alergicznego nieżytu nosa. Tłumaczy się to istnieniem toczącego się w całym układzie oddechowym jednego zaburzenia, jakim jest zapalenie alergiczne. Nieżyt nosa jest obecny u ponad 80% pacjentów z astmą, podczas gdy choroba ta występuje u 10-40% osób z nieżytem nosa.

Nieżyt nosa często poprzedza wystąpienie astmy. Jest on zarówno czynnikiem ryzyka dla rozwoju tej choroby, jak i przyczynia się do cięższego jej przebiegu. Jest co najmniej kilka przyczyn, które mogą tłumaczyć nasilenie objawów astmy przy współistnieniu alergicznego nieżytu nosa. Przykładowo zatkany nos sprzyja oddychaniu przez usta powietrzem nienawilżonym i słabo ogrzanym. Naraża to dolne drogi oddechowe na większą ekspozycję na alergeny wziewne. Wydzielina z nosa może spływać po tylnej ścianie gardła, drażniąc receptory kaszlowe obecne w gardle oraz krtani.

Typowe objawy alergicznego nieżytu nosa to: wodnista wydzielina z nosa, napadowe kichanie, uczucie zatkania oraz świąd nosa, czasem ze współwystępującym zapaleniem spojówek. Do symptomów towarzyszących należą: zaburzenia powonienia, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła i przewlekły kaszel, chrapanie oraz problemy ze snem, senność i zmęczenie w ciągu dnia. Dolegliwości związane z nieżytem nosa mogą wywoływać zaburzenia emocjonalne w postaci rozdrażnienia, a nawet stany depresyjne lub lękowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *