Astma indukowana wysiłkiem – cz.1

Astma indukowana wysiłkiem dotyczy 70-90% chorych na astmę. O tej postaci choroby mówi się wówczas, kiedy wysiłek jest przyczyną zwężenia oskrzeli u kogoś, kto ma już astmę, a typowe jej objawy wywoływane są również przez inne czynniki. Jeśli wysiłek jest jedynym bodźcem powodującym zwężenie oskrzeli u osoby bez przewlekłych objawów astmy, to odpowiedniejsze jest określenie „skurcz oskrzeli indukowany wysiłkiem”.

Mechanizmem odpowiedzialnym za wystąpienie objawów jest hiperwentylacja, która prowadzi do oziębienia dróg oddechowych, a w konsekwencji do wzrostu osmolarności płynu je wyściełającego. To z kolei skutkuje aktywacją komórek i uwalnianiem mediatorów odpowiedzialnych za skurcz oskrzeli. Jednocześnie zimne powietrze wywołuje skurcz naczyń krwionośnych w błonie śluzowej ściany oskrzeli. Wzrost temperatury tuż po zakończeniu wysiłku fizycznego powoduje reaktywne przekrwienie łożyska naczyniowego, co doprowadza do obrzęku błony śluzowej, a tym samym do zważenia oskrzeli.

Napad astmy wywołany przez wysiłek fizyczny nie różni się niczym szczególnym od napadu spowodowanego innym bodźcem. Typowe objawy to: świszczący oddech, duszność, suchy kaszel i ucisk w klatce piersiowej, połączone z przyśpieszonym oddechem. W niektórych przypadkach jedynym symptomem klinicznym może być kaszel. Objawy pojawiają się zazwyczaj 5-10 minut od zakończenia wysiłku fizycznego i cofają się w ciągu następnych 30-60 minut (samoistnie lub po zastosowaniu leku rozszerzającego oskrzela).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *