Astma indukowana wysiłkiem – cz.2

W przeciwieństwie do innych czynników wyzwalających napady astmy wysiłek nie powoduje ciężkiej, przedłużającej się obturacji oskrzeli zagrażającej życiu chorego lub wymagającej hospitalizacji. Głównym problemem pacjentów są więc nie tyle same napady, ile ograniczenie codziennej aktywności życiowej związane z brakiem tolerancji wysiłku fizycznego.

Astma indukowana wysiłkiem dotyczy wszystkich grup wiekowych i może być sprowokowana przez różne rodzaje aktywności. Bywa, że skurcz oskrzeli występuje zarówno podczas zwykłej dziecięcej zabawy czy uprawiania sportów rekreacyjnych, jak i podczas zawodów sportowych

o charakterze wyczynowym. Częstość astmy indukowanej wysiłkiem u sportowców ocenia się na 10-50% przypadków, w zależności od dyscypliny.

Pomimo charakterystycznych objawów astmy indukowanej wysiłkiem sam wywiad nie jest wystarczająco czuły i specyficzny, by rozpoznać na jego podstawie tę postać choroby. W tym celu wymagane jest obiektywne udokumentowanie obturacji za pomocą testów prowokacyjnych. Najlepiej przeprowadzić próbę wysiłkową według określonego protokołu na bieżni ruchomej lub cykloergometrze rowerowym. Testy te wykonuje się w specjalistycznych ośrodkach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *