Astma w ciąży – cz.2

Nie ma dowodów na to, aby glikokortykosteroidy doustne miały działanie teratogenne, chociaż ich podawanie w I trymestrze ciąży może się wiązać ze zwiększoną częstością urodzeń noworodków z rozszczepem wargi i podniebienia. Pamiętając jednak, jakie ryzyko niesie ze sobą astma źle kontrolowana, leki te powinno się stosować w każdym jej ciężkim przypadku oraz w zagrażających życiu zaostrzeniach choroby, kiedy to korzyści z przyjmowania glikokortykosteroidów systemowych przeważają nad ewentualnymi skutkami ubocznymi leczenia.

Krótki okres doświadczeń z lekami antyleuko-trienowymi sprawia, że nie ma jeszcze wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa odnośnie do ich stosowania u kobiet w ciąży. Dlatego preparatów^ tego typu nie powinno się w tym czasie wprowadzać po raz pierwszy. Nie trzeba ich jednak odstawiać, jeśli wcześniej zapewniały znaczną poprawę, nieosiągalną za pomocą innych środków.

Kromony są lekami bezpiecznymi, ale mało skutecznymi w terapii astmy w okresie ciąży.

W przypadku kobiet ciężarnych należy podchodzić z dużą ostrożnością do stosowania teofiliny.

Może ona nasilać nudności i refluks żołądkowy u matki oraz powodować przejściową tachykardię u płodu. W trakcie podawania leku trzeba pamiętać o monitorowaniu jego stężenia w surowicy krwi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *