Astma w ciąży – cz.3

Krótko działające B2-mimetyki wziewne są bezpiecznymi lekami doraźnymi u kobiet w ciąży.

Podawane drogą wziewną wywierają nieznaczne działanie ogólne, a prawdopodobieństwo ich oddziaływania tokolitycznego jest minimalne. Nie ma dowodów na to, że preparaty dostępne w naszym kraju, tj. salbutamol i fenoterol, są teratogenne.

Dane na temat bezpieczeństwa stosowania długo działających B2-mimetyków wziewnych u ciężarnych są ograniczone. Jak dotąd jest więcej pozytywnych doświadczeń z salmeterolem. Biorąc pod uwagę wziewną drogę podania oraz podobieństwo farmakologiczne z krótko działającymi B2-mimetykami wziewnymi, leczenie tym lekiem można kontynuować u kobiet, które przyjmowały go z dobrym efektem przed zajściem w ciążę i u których astma nie jest wystarczająco kontrolowana za pomocą wysokich dawek gliko-kortykosteroidów wziewnych.

W przypadku ciężkich zaostrzeń astmy u kobiet W okresie karmienia można stosować wszystkie ciężarnych postępowanie terapeutyczne jest takie przeciwastmatyczne.

samo jak u tych niebędących w ciąży. Zaostrzenia należy leczyć odpowiednio intensywnie, aby zapobiec niedotlenieniu matki i płodu. Zaleca się tlenoterapię, a także stosowanie krótko działających B2-mimetyków wziewnych w nebulizacji oraz glikokortykosteroidów podawanych systemowo (doustnie, dożylnie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *