Badania in vivo – cz.3

Istota samego badania polega na wprowadzeniu kropli roztworu zawierającego alergen do warstwy naskórka na dłoniowej powierzchni przedramienia. Wynik w postaci średnicy bąbla i rumienia odczytuje się po upływie 15-20 minut. Testy skórne są bezpieczne. Najczęstszym powikłaniem jest rozległa reakcja miejscowa w postaci obrzęku, zaczerwienienia oraz świądu w miejscu ukłucia. Ryzyko anafilaktycznej reakcji ogólnoustrojowej wynosi 0,02-0,04%.

Ponieważ zarówno wykonanie testów skórnych, jak i interpretacja ich wyników wymagają stosownej wiedzy oraz doświadczenia, powinny być one przeprowadzane w ośrodkach alergologicznych dysponujących odpowiednim sprzętem, a także wykwalifikowanym personelem.

Sam dodatni wynik badania nie świadczy jeszcze o obecności choroby alergicznej. Musi on zawsze współistnieć z objawami klinicznymi. Tak więc symptomy astmy w połączeniu z dodatnim wynikiem testów skórnych wskazują na podłoże alergiczne tej choroby.

Bywają jednak sytuacje, w których pomimo sugestywnego wywiadu w kierunku alergii na określone alergeny wyniki testów skórnych wypadają ujemnie. W tych przypadkach można oznaczyć u pacjenta swoiste przeciwciała IgE, które mogą chorobę potwierdzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *