Epidemiologia astmy – cz.2

W grupie młodszych pacjentów chorobę tę częściej stwierdzano u chłopców niż u dziewcząt (10,9% v. 6,3%), zaś wśród osób dorosłych częściej od mężczyzn chorowały kobiety (4,9% v. 5,8%).

Wyniki najnowszego, dużego polskiego badania epidemiologicznego ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) wskazują, że ponad 5,5 mln (16%) Polaków miało kiedyś w swoim życiu objawy astmy, a w ciągu ostatniego roku jej aktywnej postaci z objawami doświadczyło ponad 4 min (12%) osób. Głównie byli to mieszkańcy dużych miast, gdzie liczba nowych zachorowań jest 3-4-krotnie większa niż na wsi. Badanie wykazało też duży problem niedodiagnozowania tej choroby w naszym społeczeństwie. 70-80% Polaków z objawami klinicznymi astmy miało postawione po raz pierwszy w życiu rozpoznanie choroby w trakcie przeprowadzania powyższego badania epidemiologicznego.

Astma występuje częściej w krajach o wyższym stopniu rozwoju cywilizacyjnego, natomiast większą śmiertelność w wyniku tej choroby odnotowuje się
w regionach biedniejszych (niższy poziom opieki zdrowotnej, mniejsza świadomość pacjentów). Liczbę zgonów wskutek astmy szacuje się na świecie na 250 000 rocznie. W Polsce z jej powodu umiera rocznie około 1 500 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *