Krótko działające B2-mimetyki wziewne – cz.1

Są to leki pierwszego rzutu w leczeniu zaostrzeń astmy, niezależnie od wieku pacjenta. Powtarzane ich inhalacje najszybciej i najskuteczniej znoszą obturację oskrzeli. Środki te podaje się z inhalatora pMDI, najlepiej z przystawką objętościową, lub w nebulizacji za pomocą nebulizatora pneumatycznego. Uważa się, że ich skuteczność przy użyciu obu typów inhalatorów jest porównywalna.

W warunkach gabinetu lekarskiego ten pierwszy sposób podawania krótko działających B2-mimetyków wziewnych jest znacznie częściej dostępny.

Wymaga jednak współpracy ze strony pacjenta z racji potrzeby wykonania głębszego wdechu i zatrzymania oddechu, a więc odpowiedniej techniki inhalacji za pomocą pMDI. Jest to łatwiejsze dla chorych z lekkimi i umiarkowanymi zaostrzeniami, natomiast może być trudne dla pacjentów z cięższymi zaostrzeniami (zwłaszcza na początku leczenia) oraz dla osób starszych.

W tych sytuacjach dostarczanie leku za pomocą nebulizatora będzie prostsze i skuteczniejsze, bowiem całą dawkę można zainhalować, wykonując normalne, a nawet spłycone oddechy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *