Limfocyty

Do najważniejszych komórek układu immunologicznego należą limfocyty B i T, makrofagi, granulocyty, komórki tuczne oraz komórki dendrytyczne.

Limfocyty B

Komórki te dojrzewają w szpiku kostnym w wielostopniowym procesie. Produkują przeciwciała. Dojrzale limfocyty B najpierw wydostają się zc szpiku do krwiobiegu, a potem zasiedlają obwodowe narządy limfatyczne (głównie grudki chłonne). W tych ostatnich przebywają w fazie spoczynku. Do działania pobudza je reakcja z antygenami. Limfocyty B prezentują antygeny limfocytom T, w wyniku czego limfocyty T udzielają im pomocy w produkcji przeciwciał. Wskutek pobudzenia limfocytów B dochodzi do powstania dwóch rodzajów komórek – plazmocytów (produkujących przeciwciała) i komórek pamięci immunologicznej (komórki B pamięci).

Limfocyty T

Komórki prekursorowe limfocytów’ T, pochodzące ze szpiku kostnego, dostają się do grasicy, by w’ niej osiągnąć dojrzałą postać. W grasicy dochodzi do selekcji limfocytów T, wytworzenia się wśród nich dwóch podstawowych grup – limfocytów T pomocniczych (Th, T-helper) i limfocytów supresorowych/cytotoksycznych (Ts/Tc). Na powierzchni limfocytów Th znajdują się głównie cząsteczki CD4. a na powierzchni limfocytów TsTc – CD8. Limfocyty Th dzielą się na dwie sub-populacje – Th, i Th2, które różnią się między sobą rodzajem wydzielanych substancji, czyli cytokin. Subpopulacja Th, wydziela głównie interleukinę 2 (IL-2) i interferon y (IFN y). Cytokiny te nasilają odpowiedź typu komórkowego. Subpo-pulacja Th2 wydziela głównie cytokiny regulujące odpowiedź typu humoralnego, czyli taką, w którą przede wszystkim są zaangażowane przeciwciała (łacińskie słowo humor oznacza płyn, a przeciwciała w przeciwieństwie do komórek rozpuszczają się wr płynach ustrojowych i osoczu). Po opuszczeniu grasicy limfocyty T lokują się w obszarach grasiczozależnych obwodowych narządów limfatycznych. Po reakcji limfocytów T z antygenami powstają komórki pamięci immunologicznej (komórki T pamięci).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *