Rozpoznawanie astmy u dzieci – cz.2

Istotne jest również przeprowadzenie badania w kierunku alergii, która jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju astmy oraz jej ciężkości. Uczulenie na alergeny może być oceniane za pomocą punktowych testów skórnych lub metodami pozwalającymi na wykrywanie we krwi swoistych przeciwciał IgE. Nie ma ograniczeń wiekowych dla wykonywania punktowych testów7 skórnych. U dzieci, u których objawy kliniczne utrzymują się lub narastają, a testy są ujemne, można rozważyć ich powtarzanie raz w roku. Badanie powinno być przeprowadzone metodami zgodnymi z obowiązującymi normami oraz z użyciem standaryzowanych alergenów. Ich zakres powinien być dostosowany do wieku dziecka

i informacji uzyskanych z wywiadu klinicznego. Oznaczanie swoistych IgE może być użyteczne, jeżeli testy skórne nie mogą być wykonane z powodu ciężkiego atopowego zapalenia skóry lub przy potencjalnie zagrażających życiu reakcjach na alergeny pokarmowe. Badanie to nie wykazuje istotnej przewagi nad „złotym standardem”, jakim pozostają punktowe testy skórne.

Badanie rentgenowskie klatki piersiowej powinno być wykonane, jeżeli istnieją wątpliwości co do rozpoznania, w celu wykluczenia zmian struk-zuralnych w układzie oddechowym (wrodzona rozedma płatowa, dodatkowy łuk aorty, gruźlica itp.) lub gdy rozważa się inne rozpoznanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *