Ziarna gorczycy

Gorczyca jest rośliną pochodzącą z regionów’ Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej. W lecznictwie i przemyśle spożywczym wykorzystuje się głównie trzy jej gatunki: gorczycę białą (Sinapis alba) o żółtych nasionach, gorczycę czarną (Brassica nigra) o czarnych nasionach i gorczycę sarepską (Brassica jitncea). Głównymi producentami gorczycy są obecnie Dania, Francja, Wielka Brytania, Niderlandy.

W zależności od gatunku ziarna gorczycy zawierają znaczne ilości tłuszczu (gorczyca biała – ok. 28%. gorczyca czarna – ok. 31%, gorczyca sarepska – ok. 35%), poza tym w ich skład wchodzą śluzy, białka, tioglikozydy, glikozydy, synalbi-na (gorczyca biała) i synigryna (gorczyca czarna). Te dwa ostatnie składniki pod wpływem wilgoci i enzymów rozkładają się na związki o ostrym zapachu i piekącym smaku.

Z ziaren gorczycy wytwarza się olej wykorzystywany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Nasion gorczycy białej, po wytłoczeniu oleju, wysuszeniu i zmieleniu, używa się do produkcji musztardy o łagodnym smaku i jasnej barwie. Proszek z odtłuszczonych nasion gorczycy czarnej i sarepskiej służy do produkcji musztardy o ostry m smaku. Można go także znaleźć w pieprzu ziołowym. Mielone nasiona gorczycy dodaje się do tłustych dań mięsnych i duszonych warzyw. Ze względu na swoje właściwości konserwujące ziarna gorczycy białej są wykorzystywane jako składnik marynat, kiszonek oraz przetworów wędliniarskich.

W medycynie gorczycę stosuje się w formie sproszkowanej do okładów poprawiających krążenie krwi, a także do uśmierzania bólów reumatycznych, gośćcowych, wywołanych skurczami i zmęczeniem mięśni. Gorczyca jest też składnikiem mieszanek przeczyszczających. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego. Ma również właściwości antybakteryjne.

Ryzyko wystąpienia alergii: średnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *